مراقبت از مو

مراقبت از مو

بیایید با این جمله شروع کنیم: موی شما زیباست.

همه ما هزینه و زمان زیادی برای سلامت و زیبایی موی خود صرف می کنیم. مو ممکن است با تغییر شرایط محیطی (مثلا تغییر آب و هوا) حالتش تغییر کند. مراقبت از موی ما ممکن است با آنچه دیگران انجام می دهند، کاملاً تفاوت داشته باشد؛ بنابراین بدون شناخت نوع مو نباید هیچ مقایسه ای صورت گیرد.

تشخیص نوع مو

انواع مو و روش های مراقبت

موهای شما چه ضخیم، بلند، کوتاه، مات، براق، مجعد، فر یا صاف، نیازمند مراقبت هستند. با شناخت نوع مو و نوع تخلخل آن می توان بهترین روش مراقبت از مو را انتخاب کرد.

نوع مو به چه معناست؟

نوع مو در درجه اول بر اساس میزان فر بودن آن طبقه بندی می شود. میزان فر بودن مو توسط فولیکول مو تعیین می شود. شکل فولیکول تعیین می کند که موها به کدام دسته تعلق دارند:

  • موی صاف
  •  حالت دار
  •  فر
  • خیلی فر

هر چه فولیکول مو بیضی‌تر یا نامتقارن‌تر باشد، مو مجعدتر خواهد بود.

انواع مختلف مو

مو و انواع آن

نوع مو کاملاً ژنتیکی است. می توان نوع مو را با گرما یا مواد شیمیایی تغییر داد، و یا تا حدودی با استفاده از داروهای هورمونی حالت را طولانی مدت تغییر داد اما الگوی اصلی نوع مو در DNA وجود دارد و به هیچ وجه قابل تغییر نیست.

هر بار که موها چرخه رشد خود را طی می کنند، ویژگی های ژنتیکی مانند حالت مو، دوباره مشخص می شوند.

چگونگی مراقبت از مو بر حسب نوع مو

نوع ۱: موی صاف

موهای صاف فاقد فر طبیعی هستند. ساقه‌های منفرد مو به صورت ضخیم یا نازک هستند و بدون هیچ حالتی از ریشه به نوک مو می رسند.

موهای صاف معمولا تمایل به چرب شدن دارند، بنابراین بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که این افراد قبل از مصرف محصولات مراقبت از مو، بررسی کنند و مطمئن شوند که محصولات مورد استفاده بعد حمام روغن اضافی به مو اضافه نمی کنند.

"<yoastmark

استایلیست کریستی لاولیس نیز توصیه می کند که افرادی با موی صاف از مصرف باترهای سنگین خودداری کنند.

شستن بیش از حد موها می‌تواند باعث تولید بیش از حد چربی در پوست سر شود. این افراد بهتر است از شامپوی خشک یا شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند.

نوع ۲: موی حالت دار

حالت طبیعی موهای نوع ۲ بافتی ملایم دارد. از ریشه تا اطراف چشم یا پایین تر، مو نسبتا صاف است و از سطح چشم تا انتها، موجی شکل. این نوع مو به نسبت سریع تر حالت می پزیرد و معمولا به اندازه نوع اول چرب نیست.

"<yoastmark

موی فر و حالت دار

نوع ۳: موی فر

در این نوع مو از ریشه تا انتهای ساقه حالت موجی شکل دارد. و معمولا در مقایسه با دو نوع قبلی مو خشک تر است.

برای انتخاب روش صحیح مراقبت از مو، علاوه بر نوع مو دانستن نوع تخلخل نیز ضروری است.

تخلخل

وقتی متخصصان مو در مورد تخلخل صحبت می کنند، منظورشان توانایی مو برای جذب رطوبت است. اگر موها بسیار متخلخل باشند، سوراخ های زیادی در لایه سطحی خود دارند. ممکن است موها به طور طبیعی متخلخل باشد، یا ممکن است استفاده از محصولات حرارتی و شیمیایی موها را بیش از حد معمول متخلخل کرده باشد.

سلامتی مو

تخلخل مو

 

در نگاه اول هر چه تخلخل مو زیادتر باشد بهتر است، زیرا رطوبت بیشتری جذب می کنند اما مشکل اینجاست که به علت تخلخل زیاد مو نمی تواند این رطوبت را حفظ کند. اگر آب و هوای محل زندگی مرطوب باشد، موها ممکن است سریع تر وز شود زیرا کوتیکول‌ها رطوبت را سریع از هوا می گیرند.

بطور کلی موهای متخلخل، محصولات مرطوب کننده را به خوبی جذب می کنند اما نمی‌توانند اثرشان را حفظ کنند. با استفاده از محصولات مراقبت از موی مناسب تا حد زیادی می توان تخلخل را به حالت متوسط نزدیک کرد و موها را سالم تر نگه داشت.

موهایی که کمتر متخلخل هستند، منافذشان محکم بسته می شوند و در برابر رطوبت مقاومت می کنند، خواه رطوبت محیط باشد یا محصولات. اگر از سشوار استفاده کنید ممکن است متوجه شوید که محصولات بهتر عمل می کنند. گرما می تواند کوتیکول سفت را باز کند و اجازه دهد رطوبت به داخل نفوذ کند.

نتیجه:

هر چه موها فرتر و متخلخل‌تر باشد، برای حفظ سلامت آن‌ها به مرطوب‌کننده و محصولات روغنی با دوره استفاده کوتاهتر و منظم تر نیاز است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *