ناخن سالم

حقایقی در مورد ناخن

حقایق جالبی در رابطه با ناخن که تاکنون نشنیده اید

 1. آیا ناخنی که ما میبینیم عضوی مُرده است؟

ناخن از زیر پوست شروع به رشد می کند. با رشد سلول های جدید، این سلول ها، سلول های قدیمی را به خارج از پوست هُل می دهند. بخشی از ناخن که شما می‌بینید از سلول های مُرده تشکیل شده است به همین خاطر است که با کوتاه کردن ناخن سالم دردی احساس نمی شود.

ناخن سالم

ناخن های سالم

با این حال، ناخن ها برای رشد و بیرون آمدن به جریان خون احتیاج دارند.

رگ های خونی کوچک که مویرگ نامیده می شود در زیر بستر ناخن قرار دارند. جریان خون در مویرگ ها به رشد ناخن کمک کرده و رنگ صورتی ملایم به ناخن می دهد.

 1. ناخن ها حس دارند؟

ناخن هایی که شما می‌بینید مُرده اند و هیچ حسی ندارند، اما لایه پوست زیر ناخن که درمی نامیده می شود دارای انتهای عصبی حسی است. این سنسورها زمانی که ناخن تحت فشار باشد به مغز سیگنال می فرستند.

 1. آیا رشد ناخن بعد مرگ متوقف می شود؟

افسانه رشد ناخن بعد از مرگ اصلا حقیقت ندارد، در واقع پس از مرگ پوست آبش را از دست می۲دهد و جمع می شود و به نظر می رسد ناخن رشد کرده است!

 1. آیا نوع فصل در رشد ناخن تاثیرگذار است؟

ناخن ها در فصل تابستان نسبت به فصل زمستان سرعت رشد بالاتری دارند. مطالعات زیادی در این مورد صورت نگرفته است، اما یک مطالعه انجام شده بر روی موش های صحرایی نشان داده است که سرمای هوا رشد ناخن را کند می کند.

 1. استفاده بیشتر از دست تا چه حد به رشد ناخن کمک می کند؟

استفاده زیاد از دست ها ناخن ها را بیشتر در معرض آسیب قرار می دهد، اما از سوی دیگر با استفاده بیشتر از دست ها گردش خون زیاد شده و رشد ناخن سریع تر می شود.

سلامت ناخن

مراقبت صحیح از ناخن

به همین سبب رشد ناخن در دست اصلی افراد سرعت بالاتری دارد!

 1. آیا درست است که گفته می شود رنگ ناخن با توجه به شرایط سلامتی تغییر می کند؟

ناخن‌های زرد، سبز، قهوه ای معمولا به این معنی است که ناخن دارای عفونت قارچی است. در مواردی هم رنگ زرد ناخن می تواند نشانه ای از تیرویید، پسوریازیس و یا دیابت باشد.

 1. نقاط سفید روی ناخن نشانه ای از کمبود کلسیم نیستند!!!

نقاط و یا خطوط سفید روی ناخن در اثر آسیب های کوچک مثل گاز گرفتن بوجود می آیند و کاملا بی خطر هستند و برخلاف باور عمومی همیشه نشانه ای از کمبود کلسیم در بدن نیستند.

نقاط سفید روی ناخن

لک سفید روی ناخن

 1. استرس بر روی ناخن ها تاثیر می گذارد؟

استرس قادر است به میزان زیادی رشد ناخن را کم و در مواردی حتی آن را قطع کند! وقتی ناخن دوباره شروع به رشد می کند، معمولا خطوط افقی در طول ناخن بوجود می آیند که این خطوط نیز کاملا بی خطر هستند.

 1. جویدن ناخن یکی از شایع ترین عادت های عصبی

ناخن جویدن یا اُنیکوفاژیا معمولاً باعث آسیب طولانی مدت نمی شود، اگرچه جویدن ناخن احتمال خطر ورود میکروب ها به بدن و در نتیجه بیماری را بالا می برد. همچنین جویدن پوست اطراف ناخن می تواند باعث ورودعفونت شود.

جویدن ناخن

ناخن جویدن و عادت عصبی

 1. ناخن ها واقعا احتیاج به تنفس دارند

برای سالم ماندن ناخن ها باید اجازه دهید تا ناخن ها نفس بکشند. پاک کردن لاک، قرار ندادن ناخن کاشت برای دوره ای، به سلامت و بازسازی ناخن ها کمک زیادی می کند.

 1. پدر و مادر شما تا حد زیادی در سفت نبودن ناخن هایتان مقصرند!

رشد ناخن و سایر ویژگی های مرتبط با آن تا حد زیادی به ژنتیک ارثی بستگی دارد. البته عوامل دیگر مانند سن و سلامت عمومی بدن نیز در رشد ناخن ها موثرند.

 1. آیا کوتیکول ها اضافی هستند؟

تکه پوست کوچک که در قسمت پایین ناخن است برای هدف بسیار مهمی خلق شده و اضافی نیست. وظیفه کوتیکول محافظت از ناخن جدید رشد یافته در برابر میکروب هاست. شما نباید کوتیکول را بچینید. کوتیکول ها مانع بسیار مهمی در جلوگیری از عفونت هستند.

کوتیکول ناخن

سلامت ناخن

نتیجه گیری:

ناخن ها تصویری از سلامت عمومی بدن را نشان می دهند. تغییر در رنگ ناخن ها و یا تغییر در رشد آن ها می تواند نشانه ای از بیماری، تغذیه نامناسب و یا استرس بیش از حد باشد. اگر نگران تغییرات بوجود آمده در ناخن های خود هستید برای داشتن ناخن سالم حتما با پزشکتان مشورت کنید.

برای حفظ بهداشت کامل ناخن موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ناخن ها را به طور مرتب کوتاه کنید
 • اگر ناخن های بلندی دارید در هنگام شستشوی دست ها زیر ناخن ها را نیز تمیز کنید. همواره از آب و صابون و برس تمیز کننده ناخن استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از ناخن گیر و یا وسایل مورد نیاز برای ترمیم، حتما تمامی وسایل استریل شوند.
 • از محصولات طبیعی مناسب برای رطوبت رسانی ناخن و پوست اطراف آن استفاده کنید.
 • ناخن ها را نجوید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *